Besøg fra Nordisk Ministerråd på DTU Aqua

Besøg fra Nordisk Ministerråd på DTU Aqua

Hvornår

13. apr 11:45 - 13:15

Hvor

DTU Lyngby Campus

Besøg

Besøg fra Nordisk Ministerråd på DTU Aqua

Nordisk Embedsmandskomité for Fiskeri, Havbrug, Jordbrug, Levnedsmidler og Skovbrug besøger DTU Aqua.

Bygning 202 på DTU Lyngby Campus, hvor bl.a. DTU Aqua holder til
Bygning 201 og 202 på DTU Lyngby Campus, hvor DTU Aqua og andre har kontorer og laboratorier.

Mandag den 13. april 2026 er Nordisk Ministerråds Embedsmandskomité for Fiskeri, Havbrug, Jordbrug, Levnedsmidler og Skovbrug (EK-FJLS Eksekutiv) på besøg på DTU Aqua.

Besøget sker som led i det danske formandskab for Nordisk Ministerråd i 2026. I den forbindelse er Fødevareministeriet vært for et møde i eksekutiv-embedsmandskomitéen under Ministerrådet for Fiskeri, Havbrug, Jordbrug, Levnedsmidler og Skovbrug (MR-FJLS).

Fødevareministeriet har planlagt en ekskursion for embedskomitéens medlemmer med henblik på at give nordiske kolleger indblik i den danske fødevare-, landbrugs- og fiskerisektor. I den forbindelse besøger de bl.a. DTU Aqua. Udover oplæg om instituttets forskning i observationsteknologi, fiskeri og akvakultur, er der indlagt en rundtur i laboratorier m.v. 

Kontakt

Anja Gadgård Boye

Anja Gadgård Boye Direktør for myndighedsbetjening Institut for Akvatiske Ressourcer Mobil: 93513557